Jump to content

kengren

Locost Sverige medlemsklubb
  • Posts

    1,265
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    24

kengren last won the day on October 22 2022

kengren had the most liked content!

Reputation

91 Excellent

About kengren

  • Birthday 03/27/1951

Profile Information

  • Kön
    Kille
  • Plats
    Sundsvall

Profile Fields

  • Namn
    kenneth lundgren
  • Ort
    sundsvall
  • Locost-status
    Har byggt locost

Recent Profile Visitors

15,344 profile views
  1. Beslut togs igår i EU angående framtida besiktningar. Sökt på nätet men ej funnit någon information. Något som har hittat information? Var T12bf bortkastat?
  2. Vilket fint reportage
  3. Du har varit en frisk fläkt på vårt forum under många år. Jag saknar dina inlägg
  4. Är det ett nytt motorbyte som har startats?
  5. Det finns ju en mycket utförlig byggbeskrivning på denna bil. Det är ju Antas, stor del av oss som har hängt på detta forum har följt din far's bygge fram till hans bortgång. Saknar din far.
  6. Det är inte till Duretec - Duratec har avgas på höger sida, det där avgassystemet har utblåset på vänster sida
  7. Det går en dragracing tävling nu där deltagarna åker runt mellan olika banor med sina tävlingsbilar. Många bilar med många hästkrafter. De är registrerade, hur är det möjligt? Vi måste skaffa dispens för effekt i våra byggen. Hur får de igenom sina byggen? Är sfro inkopplad eller finns det någon annan organisation som de får hjälp av?
  8. Utgå ifrån att det är enbromskontakt
  9. Stort grattis, du har gjort ett mycket bra jobb
  10. Efter att ha hängt på detta forum i många år så tror jag att det vanligaste orsaken till att man inte blir klar med bilbygget beror på att man börjar i fel ända. De flesta börjar med en motor, den kommer att åtgärdas med så mycket lull lull så pengarna tar slut. Starta med att bygga ett chassi och spara motorvalet till sist. Det finns betydligt fler personer som kan bygga en motor än det övriga. Motorn är bara en liten del men den kan ta all energi
  11. Jag har kört 450 mil på 8 år, har bytt membran 2 ggr under denna tid, nu blir det nog 3:dje membranet Är det inte längre livslängd på dessa?
  12. Jag vill ha 2 bar. Av någon anledning så stiger bränsletrycket till 3,5 bar och då vill bilen inte gå bra . När jag sedan justerar ner till 2 bar så är det som vanligt och motorn går bra
  13. Nu har ännu en sommar gått, det fungerar fortfarande bra trots att det inte blir speciellt många mil. Jag har ett problem med att bränsletrycksregulatorn av någon anledning inte vill hålla trycket rätt, med jämna mellanrum så får jag justera ned det till rätt värde och då går bilen perfekt igen. Vad kan det bero på? Har köpt två bränsletrycksregulator från KL-racing... Om jag skall köpa en ny bränsletrycksregulator, vad eller vilken skall jag köpa?
  14. Antas var också till mig på lunch när han gjorde Eriksgatan, trevlig "gubbe" saknar honom, hade mycket via kontakt via vårt forum. Välkommen åter
×
×
  • Create New...