Jump to content

steel

Locost Sverige medlemsklubb
  • Posts

    1,530
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    188

steel last won the day on October 7

steel had the most liked content!

Reputation

830 Excellent

2 Followers

About steel

  • Birthday 04/15/1965

Profile Information

  • Kön
    Kille
  • Interests
    Bygger elektriska fordon, tränar: skidor, löpning och främst orientering, nästan fanatisk, 36 tävlingar 2018....

Profile Fields

  • Namn
    Pär Stål
  • Ort
    Smedjebacken
  • Locost-status
    Bygger locost

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Hej jag såg att du byggt samma plasmabord som jag har byggt,jag har också en s-plasma 85 cnc,hur kopplade du tändningen i plasman,jag har kopplat till plint 3 och jord på kontakten från reläet från bordet,men får den ej att tända.

    Mvh micke.

  2. Tack @tpau för de snälla orden, uppmuntran och länkar. Har tyvärr lagt så mycket tid och huvudbry på mitt Megasquirt att jag tröttnat och litar inte på det. Droppen blev nu när jag kostade på mappning och det lnte blev bra ändå. Kan inte klandra Oscar, Ogges Racing, för mina felkopplingar etc. Och kosta på felsökning och tid på plats hos honom är inte att tänka på. Biter i det sura äpplet och byter ut mot ett Injepro t4k. Har rivit ut Megasquirtet och snart kopplat in det nya. Snyggar dessutom till det gamla elsystemet när jag ändå är igång. Ska om tid finnes tillbaka med bilen nästa vecka för mappning av nya Injepro. Kanske om jag får tid i helgen kika lite på Injepros mjukvara 😃👍 Grundmapp, konfigurera in- och utgångar samt utseende på displayen. Fanns mycket att pilla på där.
  3. @therealpinto Var in på FB Megasquirt forum och kikade, var mest köp och sälj. Det var som du skriver att det inte gick att påverka tändkurvan vid mappningen. Verkade som systemet gick in i limpmode med graders 10 förställning. Har försökt gräva i minnet varför jag byggde med EDIS8, fattar fortfarande inte. Okunskap mest troligt.
  4. SFRO 2, buller och bromsprov klart. Ansökt om dispens för 20kW/100 kg, handläggningstid 4-6 veckor. Fick några små grejer att fixa innan regbes. Men den går inte riktigt bra på tomgång och vid gaspådrag låga varv dör den, så man får jobba med gaspedalen. Utav någon dunkel anledning har jag kopplat EDIS8 mot mitt Megasquirt !!?? Många år sedan, har glömt bort. Hur som helst nått krångel är det med kommunikationen mellan boxen, EDIS8 och givarna. Tändningen funkar inte som det ska. Har därför beslutat byta styrsystem. Orkar inte krångla längre. Löser då även problemet med nuvarande MPH hastighetsmätare. Kan plocka signalen från växellådan och få hastigheten snyggt presenterad på displayen i km/h. Som vanligt är alla goda idéer kopplat till massa arbete...
  5. FördeVägning och hjulinställning utförd. 970 kg och nästan 50/50 viktfördelning.
  6. Nu har SuperV8:an blivit mappad: 20260923_142330.mp4 238 hk 4500 varv och 390Nm 4000 varv !
  7. @sorin 😃👍Helt rätt Sorin, tack för korrigering. Felskrivning...karossen står på plattan. Mvh Pär
  8. Viking 356 speedster kaross med kortad folkaplatta WV Lim 1300 -65. Karossen med hängda dörrar och huvar. Stålkonstruktion som passar mot folkaplattan med färdiga plåtar med torped osv. Plattan kortad 273 mm. En gång i tiden blästrad, målad och renoverad. Två motorer, ena orginal, sitter fast, och en som går runt samt 12v konverterad. 92500 kr Mvh Pär
  9. Hej, Christian Har använt både C4 "SuperV8" och C5 "Eltrucko" hjulupphängning, funkar perfekt. Alu ok osv, finns mycket eftermarknadsgrejer. Angående C5 använder jag subframe både fram och bak för att få geometrin samt bra lösning på justeringen. Men det funkar med fästöron såklart, gjorde så i Elvito. Har de "subframesen" kvar, bakre anpassad till Tesla large drive unit 👍 Mvh Pär
  10. Nöjd med flipparna. Mycket plast och arbete. På tal om lärande tidigare, tror dagens treåringar pratar bättre engelska än en 61 årig gubbe.
  11. Fick nu lite inspiration av @LUPUS Från denna bild: Till denna, (dörren blev lite konstig dock):
  12. Regn och rusk, då får man krypa in i verkstaden. Börjat försöka passa in bakluckeflippen. Tyvärr gjorde jag en jättetabbe då jag gjorde pluggen har det visat sig. Tänkte inte på att det ska vara en gummilist mellan bakrutan och skärmarna/bakstammen. Fattas 10 mm... Även konstruerat själva stativet, stommen till skuffen och listat ut hur låset ska sitta. Dessutom designat fästen och inplastningsdelar samt roat mig med cnc-plasman. Får hoppas regnet håller i sig 👍
  13. Ursprungskontroll godkänd. Ett steg framåt👍
  14. @swedishGT40 Tack, treåringen 😀👍 Ja, man lär sig hela tiden. Tack för tips, görs det rätt behöver man inte stressa. Får för mig att allt måste läggas direkt, inte bra för stressnivåer. Kollade min Garminklocka...tur vi inte har anlag för hjärtinfarkt i släkten. Tar man det lugnt och överlappar, som du skriver, kan det ju t.o.m vara kul ! Trevlig helg !
  15. Då är bakdelen plastad. Använde 100g emulsionsbunden matta till första lager. 300g och sedan 450g till de ojämna ytorna. Biaxial på de plana ytorna. Rev dessutom 450g matta för övergången till distansmaterialet. Mycket lättare. Men gapade över lite för mycket, stor yta att lägga, blanda, dutta bort bubblor osv själv. Hann inte riktigt med då det plötsligt blev sommarvärme. Sedan ska man nog blanda utfyllnadsmaterial i polyestern och fylla alla skarpa hörn osv. Man lär sig fortsatt 👍
×
×
  • Create New...