Jump to content

Recommended Posts

Posted

Kommer troligen att köra svart eloxerad(anodiserad) alu plåt på kardantunneln. Men tydligen spricker ytan lätt om man viker den 90 grader som i bild A. Därför behöver jag troligen göra enligt alt B nedan. Men då kommer man se kanterna på plåten så jag behöver dölja med någon list eller liknande. Någon som har något bra tips?

post-407-0-17053300-1440325852_thumb.jpg

Posted

Anodisera plåten efter att du har bockat den och anpassat den för hur den ska vara. Det är inga problem att anodisera om aluminium om du vill ändra färg eller snygga till igen om det skulle behövas.

Posted (edited)

Ok, bra tips!
Vill dock helst köra med någon sorts gummi list tror jag (som kläms under ena plåten).
Typ så här men jag tror inte det finns, har inte sett någon iallafall

post-407-0-69137100-1440342690_thumb.jpg

Edited by AlfaRonny
  • 3 months later...
Posted

Näe, hittade ingen jag gillade. Blir troligen bli alt B (i första inlägget) och om aluminiumkanterna lyser för mycket så får jag ta en liten pensel med svart färg och måla på lite.

Posted

Har du kollat på folkabubblans list mellan skärm och kaross? Läppen som man klämmer fast den med borde vara cirka lika i mått med din ramprofil. Heter nog kederlist...?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...