Jump to content

Göran Nilsson

Locost Sverige medlemsklubb
  • Posts

    806
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    139

Göran Nilsson last won the day on February 6

Göran Nilsson had the most liked content!

Reputation

953 Excellent

About Göran Nilsson

  • Birthday 06/27/1957

Profile Information

  • Kön
    Kille

Profile Fields

  • Namn
    Göran Nilsson
  • Ort
    Killeberg
  • Locost-status
    Bygger locost

Recent Profile Visitors

6,572 profile views
  1. http://www.hispeccalipers.co.uk//index.html Jag kör med detta fabrikatet, 4-kolv fram och enkelkolv med elektrisk handbroms bak.
  2. Denna veckan hade jag ambitioner att va lite mer arbetsam och arbeta på vingarna men men. Jag hade beställt en liten burk svart spackel som jag behövde till vingarna men den har inte levererats på grund av strul av företaget Tipro och Schenker så har jag tur kan jag få det imorgon , 11 dagar efter beställning. Istället har jag gjutit ett par skivor i kolfiber som jag ska ha till karosssidorna. De ska sitta mellan noskonen och på fotot det bruna pappret. Många hål blir det i den skivan - övre bärarmar, tryckstång till fjädringen, styrstag, bromsslang och hållare till strålkastare.
  3. Ja, jag stod ute och blästrade. Jag lutade ett par långa reglar mot en vägg och la ut byggplast till en ”ficka” så att jag kunde samla upp blästermedian och återanvända den. En plywood skiva i botten som jag ställde motor/vxllåda på.
  4. Jag har blästrat flera växellådor och motorer inför lackering och då har jag använt mej av denna sprutan. Använt aluminiumoxid som blästermedia. Jag har inte haft några problem med det. https://www.biltema.se/verktyg/tryckluft/sandblastring/sandblastringspistol-2000030932
  5. Föregående vecka var väldigt slö när det gäller detta projektet. Fixade lite med vingarna så att de passar sidostyckena utan för stor luftspalt. Då jag kapade av ”nackstödet” på stolen gjöt jag en ny avslutning på ryggen. Så har jag beställt lite material för fortsatt arbete med vingarna, hoppas att de kommer i idag så att jag kan få lite mera gjort denna veckan.
  6. Jag kunde inte låta bli och montera vingarna lite provisoriskt bara för att jag var nyfiken på hur det skulle se ut 🧐😀
  7. Vinge #3 gjuten, bakre övre 😀.
  8. Vinge #2 gjuten, främre undre 😀.
  9. Det är väldigt tillfredsställande när man är klar med ett sådant stort jobb 👍🏻. Vad är det för tätningslist du använder runt kylaren ?
  10. Du gör ett väldigt fint jobb 👍🏻 Den där SW-instruktionen måste jag spara, tack .
  11. Jag gjorde det stora misstaget att inte kontrollera cellplastkärnorna till vingarna, de var ju skurna i en CNC maskin. Tyvärr var inte måtten/storleken lika som ritningen och det fick till konsekvens att gavlarna som jag hade 3D printat inte passade perfekt. Jag fick lägga mycket tid på att spackla upp differensen och eftersom cellplasten inte tål vanligt spackel fick jag tillverka själv av epoxi och microglas som dessutom är svårslipad. Nu är iallafall all tre vingarna klara med det och nu har jag laminerat första vingen. Med lite bättre flyt så kanske jag hinner laminera de andra två vingarna i denna veckan 😀
  12. Efter mycket mekande och justerande fick jag 3D printern att leverera godkänt resultat så jag kunde tillverka resterande gavlarna till vingarna. I dessa gavlar har jag insatser av aluminium med gängor. Sedan kunde jag laminera gavlarna med kolfiber och sedan limma gavlarna på cellkärnan.
  13. Idag blev jag väldigt nöjd med lösningen på hur jag skulle sammanfoga övre och undre vinghalvor. Problemet är att det var en väldigt liten kontaktyta i vingens framkant, i princip bara tjockleken på vingskalen. Jag har sett många andra lösningar på olika forum men inte sett detta sätt tidigare. Jag limmade ihop halvorna i bakkant först, nästa två parallella ytor., enkelt. När det hade härdat blötte jag in sex stycken kolfibertrådar (tow) i epoxi sedan drog jag in dem i vingframkanten med hjälp av en ståltråd, bankade lite i framkanten så att de sjönk in ordentligt, klart ✅
  14. Nu har det bara varit vingjobb den senaste tiden. Jag laminerar kolfiber på de printade gavlarna för bättre hållfasthet. Nu plockade jag fram ämnena till vinghalvorna som jag gjöt för länge sedan. Mycket slipande för att de skulle passa ihop fint, sedan limmade jag ihop halvorna i bakkanten. När det har härdat planerar jag att dränka in några kolfibertrådar och dra in dem på insidan för att limma ihop halvorna i framkanten. Eventuellt gör jag ett prov på ett par vinghalvor som inte blev bra när jag gjöt dem. Lite strul har jag haft när 3D printern strulad, det visade sig att det var värmeelementet som smälter filamentet som hade gett upp. Detta oplanerade stilleståndet gör att jag inte kan printa de vinggavlar jag behöver just nu. Minst 3 dagars leveranstid på reservdelar, hoppas att jag kan få dem på fredag.
  15. Så blev höger skärm också monterad nu är det bara lite finslipning och klarlack på skärmarna men det väntar jag med till senare i år. Nu ska ge mej på vingarna, det ska bli intressant då jag inte har gjort vingar med metoden som beskrivs på easycomposites hemsida. Jag börjar med bakre undre vingen för att det är den som är minst exponerad för åskådare så kanske jag kan lära lite så att de andra vingarna blir lite bättre/finare.
×
×
  • Create New...