Jump to content

Recommended Posts

Posted

Fick just ett mail från MK. Nu limmar de fast tanken i bilen med Sikaflex. Det borde ju vara helt OK, men vad säger SFRO?

Posted (edited)

verkar lite jobbit o man tex vill bygga om bakvagnen eller måste reparera en krockskada...

på jobbet limmar vi mycket med ``sika´´ och simson ``kitt´´ men det är detaljer som aldrig skall bort igen..

sitter som fan om allt är rent och man kittar på rätt sätt ..

Edited by Michael Th
Posted

Jag skulle hoppa över limningen och fästa den på annat sätt. Det kan komma ett tillfälle när du behöver ta loss tanken och då är det mycket enklare att t.ex bara skurva bort fästen.

Posted

Limning i all ära med tidens tand nöter och rätt vad det är så är tanken loss. det ser man allt som oftast på limmade detaljer,att de släpper rätt vad det är.

Posted

Snyggt med aluband, kanske lättare att arbeta med. Jag har beställt band från MK, kommer med tanken hoppas jag.

Posted

Nonterar du tanken innan du sätter dit skyltbelysningen blir det trångt....

På min bil (dock ingen MK) är det lättare att slita ut tanken om man ska pilla med något i bakänden

Posted

Inga problem med en biltokig 7åring hemma, bra att ha små fingrar tillhands när det behövs.

Posted
................ om man ska pilla med något i bakänden........

:icon_oops: :icon_oops: :icon_oops:

  • 2 weeks later...
Posted

borde kunna limma ihop tanken som ett akvarie...det håller länge utan ramar (gamla hade ramar)

Men limma fast tanken? varför inte aluband? eller galvade håband i värsta fall...allt måste vara bättre än att limma

Posted

Engelsmän! De har alltid massa egna idéer! Just den egenskapen gör det så roligt att gå på Kit Car-mässor i England. Ett gigantiskt utbud med de mest osannolika skapelser man kan tänka sig, och det mesta verkar gå att sälja, i England.

Världen skulle bli bra mycket tråkigare utan de galna engelsmännen!

Posted (edited)
Dessutom skulle vi varit nazister utan engelsmännen =)
o shit..och jag som har tyska föräldrar.. men min farmor kommer från sverige och farfars mor från norge..vad blir jag då...iofs kallades jag för en nasse unge när jag gick i skolan..!! Edited by Michael Th

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...