Jump to content

tobby

Forumdeltagare
  • Posts

    8
  • Joined

  • Last visited

Reputation

1 Neutral

Profile Information

  • Kön
    Kille

Profile Fields

  • Namn
    Tobias Nyberg
  • Ort
    Stockholm
  • Locost-status
    Bygger locost

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Hej, den lampan är för inbyggnad i ett lykthus. Har funderat på att göra ett eget lykthus. Annars har Hella en massa godkända lyktor i olika former, runda, fyrkantiga, ovala mm.
  2. Liten uppdatering: Har vridit och vänt på problemet och det får nog bli elektrisk back. Finns helt enkelt inte plats för en backväxellåda 🙄 skulle ha planerat för det medans jag gjorde ritningen, fel av mig som nu biter mig lite i arslet. Men men vad ska man göra.. vill ju ha back. Har beställt en ganska krallig startmotor nu på 2.5kW och ska bygga en egen "styrenhet" för mjuk iläggning av drevet med solenoiden samt styrning av motorn med PWM via P-kanals power-mosfets. Har plats på bakaxeln där bromsskivan egentligen skulle sitta i och med att jag byggde med bilbromsar runtom istället där skivorna sitter ute vid hjulen. Blir nog att skära ett eget drev på fräsen i lämplig storlek och montera där. Första tanken var att montera det på utgående axeln från motorn, men hade då behövt lösa ett stödlager som är perfekt i linje med axeln, fördelen med det hade varit den extra nedväxlningen man får via kedjan och dreven, men är nog inte värt det med tanke på arbetet, får skära ett större drev istället.
  3. Jag har en metallkap med klinga jag är väldigt nöjd med. Kapar snabbt med minimalt med gnistor och lämnar inget "skägg" efter. Är en kallkap med karbid-tänder. Köpt på Vevor. Innan jag skaffade den provade jag biltemas bandsåg men dessa små bandsågar kapar inte rakt utan vandrar lätt iväg. Med klingkapen blir det spikrakt och går snabbt att kapa. Blir en del varma och vassa metallspån men bra mycket bättre än en massa slipdamm och glödande metall som varianterna med kapskiva gör. Delen blir heller inte varm efter kapning utan kan hanteras på en gång. Kikade också på att byta klinga i kap- och gersågen men hittade ingenting, misstänker att det inte är så vanligt i och med den ökade effekten som behövs för metall samt rätt varvtal/hastighet vid tänderna på klingan.
  4. Ok, har du också kört med startmotor då? Finns det några regler på hastigheten man måste kunna backa i? Har kikat på lite lösningar med en startmotor som är PWM styrd av MOSFETs för att kunna reglera hastigheten, tycker att en motor på 2kW samt skapligt nedväxlad med stort drev borde fungera iallafall okej utan att vara helt för ohanterbar och bökig att använda. Har letat efter styrboxar och liknande till 12V men på 2kW blir strömmen väldigt hög, närmare 200A och det är utanför vad de flesta överkomliga grejerna klarar att driva. En till sak jag funderat på att om man ska använda en DC-DC omvandlare och gå från 12V till 36/48V och köpa en sån motor (främst golfbils grejer som dyker upp om man googlar efter såna motorer). Dock så tappar man ju den smidiga solenoid-"kopplingen" som startmotorer har för att koppla i och ur sitt drev. Blir nog att bygga egen styrkrets med någon mikrokontroller samt MOSFETs för att klara den höga strömmen.
  5. Spännande! Precis nåt sånt som jag tänkte också. Intressant lösning att koppla förbi solenoiden med en manuell spak, det är nog ganska smart med tanke på hur brutalt den slänger i backen 🙂 Har funderat på om man ska göra antingen väldigt låg utväxling så den går långsamt och köra på full effekt hela tiden eller fixa en DC motor kontroller så man kan variera hur snabbt motor drar, risken är väl att det inte finns tillräckligt med vrid på låga "varv". Vill iallafall ha någon form av "soft-start" så man inte flyger bakåt. Hade tänkt mig en ganska rejäl motor på kanske 2kW, visst kommer den dra ström men kommer nog bara backa om jag absolut måste, samt att jag har plats att stoppa i ett 100Ah batteri om så krävs.
  6. Oj, ok. Jag tänkte mig en mer integrerad lösning som på något sätt via en koppling kopplar in på utgående axel från motorn som sen driver via kedjan. Sen någon säkerhetsfunktion eller liknande så den bara får aktiveras med neutral i. Winchmotor kan vara ett bra alternativ.. Har du några bilder på lösningen som blev godkänd? 🙂
  7. Runt 500-600kg skulle jag tippa på när allt är klart.
  8. Hej, är ny här och är mitt i bygget. Motorn är en 4-cylindrig kawasaki 1000cc. Har kedjedrift till bakaxeln. Håller på och funderar på hur man ska göra med backväxeln. Enligt SFRO är elektrisk back godkänt, det jag funderar på om det inte blir enklast. Har minimalt med utrymme för en separat fram/back växellåda och själva motorn har ju ingen back. Är det några andra som gjort någon smart lösning med elektrisk back som går på startbatteriet? Funderar mest på hur det skulle funka mekaniskt med i- och urkoppling, man vill ju inte att motorn är inkopplad och snurrar när man kör framåt, ser helst att den är helt mekaniskt frånkopplad för att minimera risken för ras vid färd framåt. Är även öppen för att eventuellt bygga om och få in en mekanisk fram/back växellåda om det finns någon bra och smidig lösning för detta 🙂 Söker tips och inspiration från andra som har idéer eller som eventuellt redan gjort detta och fått det fungera.
×
×
  • Create New...